blog

Adaptív tanulás a digitális korban 

Az Adaptív tanulás a digitális korban konferencián - Fenyvesi Kristóf oktatáskutató és Csépe Valéria akadémikus társaságában - tartott  plenáris előadásom fókuszában a digitális technológián alapú megoldások pedagógiai kontextusai, a tanulási folyamatokba történő integrálási lehetőségei valamint az előzetesen várt és utólagosan igazolható hatásai álltak. 

előadás20240404_nr.pdf

Merkantilizált antropomorfizmus: az „okosiskola” etimológiája 

A technológiai fejlődés által indukált változások interorizációjához szükséges társadalmi bizalom megteremtésének egyik lehetséges útja az ismeretlen emberi vonásokkal történő leírása. Ez a megközelítés azonban szükségszerűen korlátozza a jelenségekről való gondolkodásunkat, így a fogalomalkotásunk befolyással lehet a különböző fejlesztési irányokra is. Ebben a folyamatban jelentős alakító erővel bírnak azok az stakeholderek, amelyek nem elsősorban a közösség értékeit tükröző társadalmi igényekből eredeztetik fejlesztéseiket, sokkal inkább a futurisztikus gondolatot kínálják fel cserértéknek.

Az előadás elhangzott a Networkshop konferencián, 2024. április 4-én.

előadás20240524_nr.pdf

A pedagógia MI-alapú FOMO-jelensége 

A mesterséges intelligenciával kapcsolatos gondolkodás a neveléstudomány számára is meghatározó témává vált az elmúlt években. 

A mesterséges intelligencia, mint fogalmi konstrukció már a pedagógiáról való gondolkodást is nagymértékben meghatározza: a várakozások mellett talán erősebben artikuláltak a kockázatoktól, a negatív hatásoktól való félelmek.

A neveléstudomány digitális pedagógia kutatói figyelme napainkban elsősorban a mesterséges intelligencia alapú megoldások pedagógiai kontextusára, az MI-modellekre építő technológiák tanulási folyamatokba történő integrálódására irányul. 

Az előadás elhangzott a HUCER2024 konferencián, május 24-én.

Pedagógiai kultúra a digitalizmusban

A Klebelsberg Központ (KK) EFOP-4.1.11-21-2021-00001 azonosítószámú „Okostanterem, az állami fenntartású köznevelési intézmények digitális tanulást segítő tereinek fejlesztése” című projekt záró eseményén Tóth Judit helyettes államtitkárt és  Hajnal Gabriella, KK elnököt követően tartottam előadást "Pedagógiai kultúra a digitalizmusban" címmel. 

Que vadis, schola?  Az iskola lehetséges funkciói a digitalizmus korában 

„A magas szintű digitális kompetencia a jövő oktatásának kulcsa” címmel rendeztük meg Egerben az Agria Média 2023 és ICI-17 Információ- és Oktatástechnológiai konferenciát. 

A "Pedagógia kultúra a digitális világban" szekcióban tartott előadásom 49.54-től látható a videóban.

Valóságból adat - adatból valóság?

Az Európa 2000 Gimnázium 2022. szeptember 30-án negyedik alkalommal rendezett konferenciát a digitális pedagógiáról. Az adatok a köznevelésben tematikára építve a "Valóságból adat - adatból valóság?" címmel tartottam előadást.

onk2021_nr.pdf

A digitális pedagógiai tudástőke bővítésének és a vezetői szabályozásnak a szerepe a tantermen kívüli oktatás időszakában 

Az előadás a két különböző időtartamú, egymáshoz képest majd egy esztendővel elrendelt digitális munkarend intézményvezetői tapasztalatait mutatja be a digitális pedagógiai tudástőke és a belső szabályozás aspektusából.

Az előadás elhangzott az Országos Neveléstudományi Konferencián, 2021. november 20-án, Szegeden.

tavasziszél20201016_oklevél.pdf

Digitalizáció és oktatás: hagyomány vagy evolúció? 

A XX. század második felében kiteljesedő technológiai változások jelentős kihívás elé állították a neveléstudományt, létrehozva azon belül több új tudományterületet is az oktatástechnológiától a digitális pedagógiáig.

Az előadás arra törekedett, hogy bemutassa azokat a jelentősebb gondolati egységeket, fogalmi csomópontokat, amelyek a 4. ipari forradalom hatásmechanizmusát vizsgálják a kiterjesztett módon értelmezett oktatásra. Olyan modellt kívánt bemutatni, amely a szakirodalmi háttér felhasználásával kapcsolatot teremt a digitalizáció és az oktatás főbb területei között, beazonosítva olyan területeket, amelyek a közeljövőben kutatási szempontból a neveléstudomány számára kihívást jelentenek.

Az előadás elhangzott 2020. október 16-án a Tavaszi Szél Konferencián, ahol a Neveléstudományi Szekcióban I. helyezést ért el.

am2020_nagyróbert.pdf

A 2020 tavaszi digitális munkarend hatékonysága a pedagógusok percepciójában 

A koronavírus-járvány negatív hatásainak mérséklése érdekében 2020 tavaszán elrendelt digitális munkarend eddig csak elméleti modellekben létező mértékben változtatta meg a hazai köznevelési rendszer tanulási ökoszisztémáját, kivonva a rendszerből az oktatási folyamat egyik alapvető jelentőségű elemét, a személyes, médium nélküli interakciót. 

Előadásom során bemutatom a válaszadó pedagógusok percepcióját a 2020. tavaszi digitális munkarendre vonatkozólag, feltételezve, hogy pozitív hatással volt a digitális pedagógiai megoldások használata az oktatási folyamat hatékonyságára.

A előadás meghallgatható az alábbi videón 1:50:00-2:08:00 között:

sárospatak_előadás_nagyróbert.pdf

Digital options for the reduction of the rate of dropping out from schools

A Debreceni Egyetem Matematika- és Számítástudományok Doktori Iskolája és az Eszterházy Károly Egyetem Sárospataki Comenius Campusa közös megrendezésében valósult meg a Matematika és Informatika Didaktikai Kutatások konferenciája 2020. január 24-26 között Sárospatakon.

Az előadásom bemutatta a Komplex Alapprogram Digitális Alprogramjának főbb tématerületeit, azok kapcsolódását a pedagógiai praxishoz. Áttekintést nyújtott azokról az eszközökről, módszertanokról és megoldási lehetőségekről, amelyek felhasználása hozzájárulhat a tanulási élmény kialakításához, a tanulói motiváció növeléséhez és többszörös áttételen keresztül az iskolai lemorzsolódás csökkentéséhez. Az előadás angol nyelvű absztraktját a Teaching Mathematics and Computer Science  folyóirat jelenteti meg Digital options for the reduction of the rate of dropping out from schools címmel.